Giewont

giewontGIEWONT wznosi się nad Zakopanem na wysokość 1895 metrów npm., czyli do pokonania mamy zaledwie różnicę niecałych tysiąca metrów w pionie (miasto średnio leży na wysokości ok. 850 m.npm, Kuźnice 1000 m.npm). Natomiast w poziomie, na wszystkich czterech szlakach odległość waha się w granicach niespełna 6 km!

Propozycje wejścia na szczyt Giewontu

1. Z Kuźnic przez Halę Kondratową (przy której można odpocząć w schronisku).
Początkowo szlak nie jest zbyt forsowny, nawet dla ludzi starszych i dzieci. Od Hali Kondratowej podejście na przełęcz pod Giewontem jest znacznie bardziej męczące.
Czas przejścia Kuźnice – Giewont – 2 godziny 30 minut, czas zejścia to ok 2 godzin.

2.  Z Doliny Strążyskiej. Tutaj podejście jest dość strome na całej swojej długości. Czas przejścia Strążyska – Giewont to 2 godziny 30 minut, a czas zejścia – 2 godz.

3. Wejście chyba najbardziej wygodne to wjazd z Kuźnic kolejką linową na Kasprowy Wierch a następnie granią, prawie poziomo dochodzimy do Kopy Kondrackiej. Stamtąd po zejściu na przełęcz pod Giewontem zdobywamy szczyt góry.
Czas przejścia Kasprowy Wierch – Giewont – 2 godz.
Można wrócić na Kasprowy Wierch bądź zejść do Kuźnic lub do Zakopanego przez Strążyską.

4. Najmniej dogodną drogą, ponieważ oddaloną od centrum Zakopanego o około 5 km, jest żółty szlak biorący początek na Krzeptówkach.
Czas przejścia Krzeptówki – Giewont 2 godz.40min. Czas zejścia około dwóch godzin.