Willa „ATMA”

Willa przy ul. Kasprusie w Zakopanem, od 1976 r. stanowi siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego.

Wybudowana w końcu XIX w. przez Józefa Kasprusia Stocha na cele pensjonatowe, początkowo jako dom parterowy, od 1926 piętrowy, 7 pokojów, 2 pomieszczenia gospodarcze. Nazwa willi pochodzi z lat 20-tych i wywodzi się z sanskrytu („atma” = dusza).

Do 1930 mieścił się tu nie koncesjonowany pensjonat. W latach 1930-36 „Atmę” wynajmował kompozytor Karol Szymanowski, który tu stworzył m.in. III akt Harnasiów, IV Symfonię Koncertującą, II Koncert Skrzypcowy. Od II wojny światowej „Atma” była w użytkowaniu właścicieli i lokatorów. W 1972 z inicjatywy dziennikarzy warszawskich Zdzisława Sierpińskiego i Jerzego Waldorffa wykupiona dzięki składkom społecznym, w 1974 przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, które stworzyło tu Muzeum Karola Szymanowskiego.

Zostało ono otwarte 6 III 1976 jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to muzeum biograficzne. Pomysł zorganizowania takiego muzeum przedstawił w 1937 uczeń Szymanowskiego – Michał Kondracki. Pierwsze starania o wykup willi i urządzenie w niej Muzeum Karola Szymanowskiego podejmowała z początkiem lat 60-tych XX w. jego siostrzenica – Krystyna Dąbrowska, która też jest ofiarodawczynią większości cennych eksponatów.

Muzeum mieści się na parterze willi i prezentuje podstawowe informacje (na fotografiach i planszach) o życiu i twórczości kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste, zawiera także rekonstrukcję pracownię Szymanowskiego.

Poza informowaniem, muzeum zajmuje się także popularyzowaniem twórczości Szymanowskiego, m.in. poprzez koncerty, audycje muzyczne, sprzedaż płyt, nut i publikacji o tematyce muzycznej i zakopiańskiej. Muzeum przyczyniło się znacznie do ożywienia ruchu muzycznego w Zakopanem, zainicjowało powstanie Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego, organizuje cykl koncertów kameralnych „Wieczory w Atmie” i współuczestniczy w organizowaniu dorocznych Dni Muzyki K. Szymanowskiego.

Koncerty w Atmie – kliknij tutaj

Znajdź drogę