Doliny

Tatrzańskie doliny to piękne miejsca.

Doliny Tatrzańskie są najbardziej malowniczymi miejscami w całych Tatrach. Stanowią one cel licznych wędrówek. Jeśli chcemy zwiedzić tatrzańskie doliny to warto wcześniej zaplanować przebieg trasy. Starajmy się maksymalnie wykorzystać czas jaki planujemy spędzić w górach.

Jeśli tylko pogoda dopisuje to tatrzańskie doliny pokażą swoje piękno i pozostawia niezapomniane wrażenia.

Dolina Białego Potoku

  • Znajduje się w Tatrach Zachodnich. Powstała dzięki silnej erozji wód potoku na miękkich wapiennych skałach. Na Potoku Białym możemy zobaczyć liczne kaskady, idealnie zachowane lasy regla dolnego z dużą ilością buków i jodeł (ścisły rezerwat przyrody). Przez Dolinę Potoku Białego biegnie żółty szlak turystyczny spod Wielkiej Krokwi na Sarnią Skałę.

Dolina Bystrego Potoku

  • Znajduję się w Tatrach Zachodnich, w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, z rozgałęzieniami sięgającymi głównej grani Tatr. W niższej części doliny znajdziemy halę Kalatówki, w dolnej – osiedle Kuźnice, ze stacją kolejki górskiej jadącej na Kasprowy Wierch. Wylot doliny znajduje się między Krokwią a Nosalem.

Dolina Chochołowska

  • Znajduje się w tatrach Zachodnich. To najdłuższa i największa dolina polskich Tatr. Ma powierzchnie 35,6km2 . Liczne rozgałęzienia sięgają grani Tatr Zachodnich. Ograniczona jest masywami Siwiańskich Turni, Bobrowca, Grzesia, Rakonia, Wołowca, Jarząbczego Wierchu, Kończystej, Starorobociańskiego Wierchu, pasmem Ornaku, Kominiarskim Wierchem, Opalonem i Wierchem Spalenisko.

Dolina Gąsienicowa

  • To jedna z najbardziej popularnych i najchętniej odwiedzanych dolin w okolicy Zakopanego. Położona jest na granicy Tatr Zachodnich oraz Wysokich, stanowi górne piętro Doliny Suchej Wody. Jest ona podzielona na dwie części: wschodnią- należącą do Tatr Wysokich i zachodnią, przez którą przebiega granica między Tatrami Wysokimi a Zachodnimi.

Dolina Goryczkowa

  • Znajduje się w Tatrach Zachodnich i stanowi odgałęzienie Doliny Bystrej. Zamykają ją stoki Goryczkowej Czuby, Pośredniego Goryczkowego, Kasprowego Wierchu. Są tu doskonałe warunki narciarskie. Zimą czynny jest wyciąg krzesełkowy na Kasprowy Wierch.

Dolina Kondratowa

  • Stanowi odnogę Doliny Bystrej w Tatrach. Podchodzi pod Czubę Goryczkową, Kopę Kondracką i Giewont. Znajduje się głównie na skałach osadowych, z silnie obniżoną górną granicą lasu. Przez tę dolinę wiodą bardzo popularne szlaki turystyczne na Giewont i Czerwone Wierchy, a także nartostrada na polanę Kalatówki. Znajduje się tam niewielkie drewniane schronisko, zimą działa wyciąg narciarski.

Dolina Kościeliska

  • To druga co do wielkości dolina w polskich Tatrach. Powierzchnia 35km2. Prawie każdy uważa ją za najpiękniejszą w regionie. Znajduje to potwierdzenie w niemal każdej publikacji na temat Tatr. Dolinę od około 150 lat odwiedzają tłumy turystów.

Dolina Małej Łąki

  • Podchodzi pod główną grań Tatr pomiędzy Kopą Kondracką a Małołączniakiem, wznoszą się nad nią również: Wielka Turnia i Hruby Regiel (na zachodzie), Giewont i Łysanki (na wschodzie).

Dolina Pięciu Stawów

  • Znajduje się w Tatrach Wysokich. Stanowi górną część Doliny Roztoki wchodzącej w obręb Doliny Białki. Dolina ta to wysoko położony, wielki cyrk lodowcowy z kilkoma odnogami ( w całości powyżej górnej granicy lasu ). Znajduje się w niej szereg jezior, w tym pięć większych : Wielki, Czarny, Przedni, Zadni, Mały i Wole Oko, noszących ogólną nazwę Pięciu Stawów Polskich. Jest ona bardzo często odwiedzana przez turystów i taterników, wiodą z niej doskonałe szlaki na Zawrat, Kozią Przełęcz, Kozi Wierch, Krzyżne, Szpiglasową Przełęcz, do Morskiego Oka przez Opalone oraz w dół do Doliny Roztoki.

Dolina Roztoki

  • Znajduje się między dwoma wodospadami, które należą do najpiękniejszych w Polsce: Wodogrzmoty Mickiewicza i Siklawa. Przez Dolinę Roztoki prowadzi zielony szlak do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Około 10 minut drogi od Wodogrzmotów Mickiewicza zlokalizowane jest Schronisko na Dolinie Roztoka.

Dolina Starorobociańska

  • Inaczej Dolina Starej Roboty. Znajduje się w Tatrach Zachodnich, po wschodniej stronie Doliny Chochołowskiej, podchodząca pod Ornak, Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch. Nazwa Doliny ma związek z pracami górniczymi prowadzonymi w XV- XIX w. na stokach Ornaku. Dnem Doliny prowadzi szlak na Siwą Przełęcz i Starorobociański Wierch.

Dolina Strążyska

 • Znajduje się w pobliżu Zakopanego, podchodzi pod Sarnią Skałę, Giewont i Łysanki. W środkowej części doliny znajduje się wodospad Siklawica. Na dnie zlokalizowany jest popularny szlak spacerowy przecinający na Hali Strążyskiej ścieżkę nad Reglami.

Zachęcamy do spacerów i odwiedzenia naszych pięknych gór. Aktywny wypoczynek w połączeniu z pięknem natury to najlepsze co możesz otrzymać w górach.