Obrazy na szkle – Muzeum Tatrzańskie

By | Styczeń 19, 2013 at 10:37 am | No comments | Bez kategorii

Obrazy na szkle Eweliny Pęksowej w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba przy ul. Kościeliska 18 obejrzeć będzie można Wystawę prac p. Eweliny Pęksowej. Wystawa ta, to prezentacja prac znanej malarki na szkle, zgromadzonych w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego na przestrzeni lat 1968–2012.

Ewelina Pęksowa urodziła się i mieszka w Zakopanem. Działalność w dziedzinie malarstwa na szkle rozpoczęła w 1968 r. biorąc udział w konkursie, zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. W swej twórczości świadomie nawiązuje do kanonów ludowej plastyki. W okresie ponad czterdziestu lat artystka prezentowała swe obrazy na 55 wystawach indywidualnych oraz ponad trzystu zbiorowych w Polsce i na świecie. Była nagradzana w licznych konkursach sztuki ludowej. Jej obrazy znajdują się w zbiorach wielu polskich muzeów etnograficznych, a za granicą w muzeach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii i USA, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i na świecie. Zdobią też wnętrza kilku kościołów i kaplic. Za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz zasługi w upowszechnianiu kultury była wielokrotnie nagradzana i odznaczana.Od początku artystycznej drogi Eweliny Pęksowej Muzeum Tatrzańskie sukcesywnie dokumentuje jej twórczość. W ten sposób na przestrzeni 44 lat zebrało kolekcję 77 obrazów, z których większość znajduje się na wystawie w willi Koliba.
Z bogatego repertuaru ikonograficznego prac malarki na wystawie obejrzeć możemy obrazy o tematyce maryjnej, chrystologicznej, przedstawienia świętych, wizerunki zbójników, popularne na Podtatrzu miejsca, pełne nastroju kościółki, sceny prezentujące zajęcia ludności i miejscowy folklor, a także przedstawienia o tematyce historycznej.

Istotną część tej prezentacji stanowi jedenaście obrazów zakupionych do zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem w 2012 roku, z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w sposób znaczący wzbogaciły dotychczasową kolekcję.

Informacja pochodzi ze strony http://www.promocja.zakopane.pl

Komentarzy