Kościólek na Jaszczurówce

By | Lipiec 12, 2013 at 9:20 am | No comments | Bez kategorii

„Jaszczurówka”  to dzielnica Zakopanego położona w jego wschodniej części przy drodze Oswalda Balzera do Łysej Polany i Morskiego Oka ok. 4 kilometry od centrum Zakopanego.

Nazwa dzielnicy pochodzi od salamandry plamistej której osobniki występowały na tym terenie.

W Jaszczurówce znajduje się kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa, jest to klasyczne dzieło wzniesione w stylu zakopiańskim. Kapliczka została zbudowana w latach 1905 – 07, a jej projektantem był Stanisław Witkiewicz.

Ciekawostką jest fakt, że kaplica wykonana jest bez użycia jednego gwoździa. Cała konstrukcja postawiona jest na kamiennej podmurówce. W dolnej części (piwnicy) znajduje się wystawa zdjęć i można zakupić pamiątki.

Jaszczurówka jest osiedlem położonym przy wylocie Doliny Olczyskiej do której prowadzi zielony szlak turystyczny. „Dzielnica” powstała w połowie XIX wieku. Odkryto tu naturalne źródła cieplicowe. Pierwszy basen w Jaszczurówce został zbudowany w latach 1861-1862 przez Adama Uznańskiego , następne dwa powstały do 1891 roku. Z basenów korzystał Henryk Sienkiewicz.

W dzisiejszych czasach kąpieliska są nieczynne, a teren został włączony do Tatrzańskiego Parku Narodowego.Możliwe są wejścia do Parku szlakiem zielonym z Jaszczurówki Doliną Olczyską na Polanę Olczyską, stąd dalej na Wielki Kopieniec i Toporową Cyrhlę. Czas przejścia na Olczysko: 40 min, powrót 35 min.

Biskup krakowski Karol Wojtyła zatrzymywał się tu zazwyczaj w domu sióstr Urszulanek szarych, który stawał się bazą jego wypadów w góry: pieszych – latem, narciarskich – zimą. Po dziś dzień na Jaszczurówce czeka na swojego właściciela para nart.

Znajdź drogę
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 20.0/20 (2 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: +1 (from 1 vote)
Kościólek na Jaszczurówce, 20.0 out of 20 based on 2 ratings

Komentarzy