Historia Zakopanego

Zakopane powstało na mocy rzekomego przywileju wydanego przez Stefana Batorego w 1578 roku, który został zatwierdzony przez Michała Wiśniowieckiego w 1670 roku. Nazwa miasta pojawiła się już w dokumencie króla Zygmunta III Wazy z 20 kwietnia 1630 roku. Pochodzenie nazwy miasta  związane jest ze słowem karczowisko i pierwotnie brzmiało Za Kopane.

Osadnictwo w Tatrach było w owym czasie niewielkie. Jak głosi tradycja, pierwszymi osadnikami w rejonie dzisiejszego Zakopanego byli chłopi i mieszczanie uciekający przed gniewem świeckich i duchownych panów.

W XVIII i XIX wieku Kuźnice stały się najważniejszym miejscem w dolinie zakopiańskiej. Przybywali tutaj pierwsi badacze Tatr oraz kuracjusze, leczący żyntycą choroby płucne.


W 1806 Jan Homolacs zostaje właścicielem kuźnickiej huty. Około 1800 r. powstaje pierwsza kaplica na tzw. Nawsiu przy późniejszej ul. Kościeliskiej. Ufundowana została przez Pawła Gąsienicę, uchodzącego za jednego z pierwszych sławnych rodów zakopiańskich, rodu Gąsieniców.
Prawdziwy rozkwit Zakopanego związany jest z właściwościami klimatycznymi tego miejsca, popularyzowanymi przez Tytusa Chałubińskiego, taternika, który był oczarowany przyrodą i klimatem tych okolic.

Dzięki jego staraniom oraz jego medycznemu autorytetowi, w 1886 roku Zakopane uzyskało status stacji klimatycznej, stając się uzdrowiskiem. Biedna góralska wioska zyskała w ten sposób trwałą podstawę w zasilaniu swojego budżetu dochodami z przewodnictwa, sprzedaży towarów i usług, a przede wszystkim z wynajmowania mieszkań letnikom oraz kuracjuszom. Do rozwoju Zakopanego znacznie przyczyniło się doprowadzenie linii kolejowej w 1899 roku. Pomiędzy Krakowem a Zakopanym jeździł pociąg – wagon samojezdny, który tą trasę pokonywał o godzinę krócej niż dzisiaj. „LuxTorpeda” bo o niej mowa mogła rozwinąć na tej trasie prędkość do 120 km/h. Dzisiaj wynik nierealny.

Przełom lat 80-tych i 90-tych XIX wieku to czas, kiedy Zakopane staje się artystyczną stolicą Polski, ściągając bohemę z całego kraju. Miasto staje się po prostu modne. Przebywają tu sławne postaci, min. Stanisław Witkiewicz, twórca stylu zakopiańskiego oraz jego ekscentryczny syn Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy).

Na początku XX wieku Zakopane staje się kolebką narciarstwa, chociaż pierwsza organizacja narciarska i wytwórnia nart powstaje w Czarnym Dunajcu w 1901 roku. Polsport dzisiaj już nie istnieje. W jego miejscu znajdują się obecnie delikatesy.

Do pionierów narciarstwa należą m.in. Stanisław Barabasz, Mariusz Zaruski oraz Mieczysław Karłowicz, który zginął w lawinie pod Małym Kościelcem w 1909 roku. Wydarzenie to przyspiesza utworzenie pierwszego Pogotowia Górskiego – TOPR-u.
Po I Wojnie Światowej Zakopane było pierwszym miejscem w Polsce gdzie ogłoszono niepodległość. 13 października 1918 roku zwołano w sali Towarzystwa Sokół zebranie obywatelskie, które przyjęło rezolucję ogłaszającą całkowite zerwanie z Austrią oraz utworzenie wolnej i niepodległej Polski w jej historycznych granicach.
Prawa miejskie uzyskało 18 października 1933 roku a liczba gości odwiedzających Zakopane sięgała do 60 tysięcy.

Zakopane w czasie II Wojny Światowej stanowiło ważny punkt przerzutowy ludzi i dokumentów. Trasa wiodła przez Słowację i dalej na Węgry do Budapesztu. Przewodnicy tatrzańscy kursowali regularnie na tej trasie, przenosząc meldunki, broń oraz młodych ludzi, którzy chcieli się dostać do Francji, gdzie organizowano polską armię. Opór górali zniweczył hitlerowską próbę stworzenia tzw. Goralenvolku.

Zakopane dziś nosi potoczną nazwę „Zimowa stolica Polski”. Obecnie miasto liczy około 30 tysięcy mieszkańców a odwiedza je rocznie grupa 3 mln turystów. Przyjeżdżają zarówno latem, wędrować po szlakach górskich, jak i zimą na narty oraz dla relaksu w wodach termalnych. Takie nagromadzenie turystów z jednej strony budzi zadowolenie a z drugiej obawy ekologów o środowisko.

Zakopane jest też ważnym ośrodkiem sportowym w naszym kraju, w 1929 roku zostało gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, następnie w 1939 i w 1962. Od wielu lat gości też najlepszych skoczków świata na konkursach Pucharu Świata w skokach narciarskich. Sukcesy Adama Małysza spowodowały, że pod Wielką Krokiew przybywa corocznie ok. 40 tys. osób.

Warto wiedzieć także o Powstaniu Chochołowskim ( wybuch 21 lutego 1846 roku )  traktowanym jako epizod Powstania Krakowskiego. 30 tysięcy górali z Chochołowa, Dzianisza, Witowa i Cichego wystąpiło przeciwko władzom austriackim. Górale zdobyli kilka posterunków celnych, magazyn z bronią i porąbali cesarskiego orła. Powstanie zostało stłumione przy pomocy górali z Czarnego Dunajca

Dzisiaj w Chochołowie stoi figurka św.Nepomucena odwrócona tyłem w stronę Czarnego Dunajca jako dowód tamtych wydarzeń.